Krzesła dla dzieci – ergonomia i wygoda dla najmłodszych

Krzesła dla dzieci – co musisz wiedzieć?

Zakup optymalnego krzesła do biurka to ważna decyzja i to zarówno w stosunku do dzieci jak i dorosłych. Krzesła dla dzieci wymagają szczególnej uwagi ze względu na rozwijający się organizm dziecka i kształtowanie u niego nawyku trzymania prawidłowej postawy przy odrabianiu lekcji i nauce. Krzesło do biurka musi być nie tylko wygodne, ale musi też zapewnić dziecku odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

Ergonomiczne krzesła dla dzieci 

Najbardziej popularne krzesła dla dzieci przeznaczone do biurka to krzesła obrotowe. Ich siedzisko wsparte jest na krzyżaku wyposażonym w pięć kółek. Zarówno siedzisko jak i oparcie krzesła powinny mocno przylegać i podpierać każdą część kręgosłupa. Naturalną pozycją ludzkiego kręgosłupa jest litera S, zatem oparcie krzesła powinno być dokładnie wyprofilowane w taki sposób, by tę eSkę kręgosłupa utrzymać, nie zmuszać go do przeprostów czy wygięć w innym wariancie. Najważniejsze w krzesłach dla dzieci i dla dorosłych jest podparcie w odcinku lędźwiowo – krzyżowym, tak by kręgi nie osadzały się ciasno jeden nad drugim.

Ergonomiczne krzesła dla dzieci to egzemplarze wyposażone w oparcie dla odcinka lędźwiowego, koniecznie podłokietniki oraz zagłówek. Podłokietniki pełnią istotną funkcję wspomagającą. Dziecko korzystające z klawiatury komputera, siedząc wyprostowanym powinno mieć możliwość położenia przedramion na podłokietnikach. Dzięki temu odciąża się szyjną część kręgosłupa, która w przyszłości może dostarczać wiele problemów. Ważnym elementem krzesła jest też podkolannik umożliwiający utrzymanie zgiętych nóg pod kątem prostym obecnym pomiędzy częścią udową a podudziem. Takie krzesła znajdziemy tu: https://kamilameble.pl/30-krzesla-dzieciece-i-mlodziezowe.

Regulowane krzesła dla dzieci

Decydując się na zakup krzesła dla dzieci  koniecznie należy sprawdzić jego zakres regulacji. Niemożliwe jest skonstruowanie krzesła, które będzie wygodne dla każdego dziecka czy dorosłego. Tym bardziej, że dziecko cały czas rośnie i właściwie co pół roku należy zmieniać ustawienia siedziska i oparcia. Im więcej możliwości regulacji tym lepiej, pod warunkiem, że rodzice pamiętają o wprowadzaniu zmian. Szczególną uwagę należy przyłożyć do regulowania wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia krzesła. Krzesło powinno mieć taką wysokość, by stopy dziecka opierały się swobodnie na podłodze, kolana zachowały kąt prosty, plecy były mocno wciśnięte w oparcie a przedramiona pod kątem prosty swobodnie leżały na biurku lub podłokietnikach.

Profesjonalne krzesło wyposażone jest w specjalne amortyzatory ułatwiające płynną regulację parametrów wysokości i nachylenia. Dobrze by było, gdyby również podłokietniki krzesła udało się regulować. Ergonomiczne krzesło powinno być sprężyste i elastyczne, dzięki temu dopasowuje się do sylwetki i „pracuje”: razem z ruchem ciała.

Jak kupować krzesła dla dzieci

Krzesła dla dzieci należy zawsze kupować w obecności dziecka. Koniecznie dziecko powinno usiąść na danym krześle i nie na sekundę, ale na dłużej. Następnie należy dopasować wszystkie parametry do kształtu sylwetki dziecka oraz do ortopedycznych cech optymalnego krzesła biurkowego. Dopiero jak uda się wszystko idealnie dopasować, a podłokietniki, wysokość krzesła, kąt nachylenia zostały ustawione tak, by wspomagać a nie przeszkadzać zmianom zachodzącym w organizmie dziecka można myśleć o zakupie. Zwykle krzesła dla dzieci dostępne są w dziale, gdzie sprzedaje się również biurka. Jeżeli jest taka możliwość to krzesło powinno ustawić się przed optymalnym dla dziecka biurkiem i sprawdzić jak będą one do siebie pasowały. Dobrym sposobem jest też jednoczesny zakup biurka i krzesła.